Krátké zprávy
  • 01.06.2006
    Silný výbuch a následný požár vyděsil v noci na čtvrtek obyvatele poblíž chemické továrny v severní Anglii. Exploze v továrně na výrobu čpavku v Billinghamu byla hlášena krátce po jedné hodině v noci.  více >>>
30.11.2011 gasinfo.cz
DOŠKOLOVACÍ SEMINÁŘ PRO REVIZNÍ TECHNIKY PLYNOVÝCH ZAŘÍZENÍ
Akce je určena pro revizní techniky plynových zařízení, pro pracovníky, kteří chtějí získat osvědčení RTPZ nebo prodloužit jeho platnost, pro provozní a technické pracovníky dodavatelů zemního plynu, pro pracovníky dodavatelských organizací v oblasti výstavby, oprav, provozu a údržby plynárenských a odběrných plynových zařízení i jako teoretická příprava pro montážní pracovníky
29.8.2011 Ing. Václav Svoboda, PREDITEST, s. r. o. - Praha  
Využití akustické emise při zkouškách TZ
Dynamicky namáhané konstrukce jsou navrhovány oproti statickým se zásadním bezpečnostním faktorem, který zahrnuje proměnné složky zatížení, vliv prostředí, v kterém je konstrukce umístěna a pracuje, případně nenadálých příčin zvýšeného namáhání (seismicita apod.). Tento souhrnný bezpečnostní faktor je stanovován na základě výpočtů experimentálních ověřovacích měření, zpravidla nejnovějších poznatků vědy a techniky, poplatných době, ve které je konstrukce navrhována.
28.6.2011 Petr Matěják  
Technické pomůcky při revizích tlakových zařízení
Žijeme v 21.století, myslím že přišel čas na změnu. Přijít na revize s papírem a tužkou patřilo do století páry. V článku naleznete pár nejzákladnějších pomůcek revizního technika kotlů a tlakových nádob. Vybral jsem vyzkoušené, ověřené praxí, s nejlepším poměrem cena/výkon.
26.3.2011 http://aktualne.centrum.cz
Skladem benzinu v České Lípě otřásl výbuch nádrže, dva mrtví
Dva mrtvé a dva těžce zraněné si vyžádala exploze nádrže pohonných hmot v České Lípě. Výbuch otřásl krátce před půl dvanáctou areálem bývalého skladu Benziny v Českokamenické ulici.
11.11.2010
Výbuch propanbutanové láhve zranil ženu na Orlickoústecku
V restauraci v Pastvinách na Orlickoústecku explodovala v noci ze středy na čtvrtek propanbutanová lahev. V objektu s obytnou částí vybuchlo několik propanbutanových lahví.
6.5.2010 Petr Matěják Tlak s.r.o.  
Průmyslové plynovody jsou stanovený výrobek dle PED
Stanovený výrobek dle PED versus ČSN EN 15 001- Průmyslové plynovody.Od nového roku platí nová norma pro plynovody. Plynárenské organizace se odkazují na část textu, který naleznete v PEDu, že se PED na plynovody nevztahuje. Následující příspěvek Vám však ukáže, že to není v ČR pravda. Doufám, že tento příspěvek vzbudí dostatečnou pozornost jak ze strany plynařských společenstev, tak ze strany Autorizovaných osob a Orgánů státního dozoru.
1 příspěvek, 16.02.2011 19:26
27.1.2010
Destrukce nádoby na LPG
Případ ze zahraničí, kdy se projevila výrobní vada svaru při plnění nádoby na LPG v autě.
18.08.2009
Exploze v chemičce na Mostecku zranila čtyři muže
Výbuch v areálu společnosti Unipetrol RPA v Záluží u Mostu odpoledne zranil čtyři muže, tři z nich jsou poraněni těžce. Muži čistili prázdný zásobník technického benzinu. Při výměně filtru se v něm prý z neznámého důvodu uvolnily výpary, které nakonec explodovaly. Následný požár hasiči ihned zlikvidovali.
11.08.2009
Výbuch nádoby na kyselinu
Ve Slatiňanech vybouchla nádrž od kyseliny chlorovodíkové.Explodovala prázdná nádrž od kyseliny o objemu čtyřiceti krychlových metrů. Došlo k odtržení víka a těžkého zranění muže, který prováděl opravu na nádrži.Ke zranění 47letého muže došlo při odřezávání příruby odvětrávacího zařízení od prázdného zásobníku kyseliny solné úhlovou bruskou. Pracovník utrpěl poleptání kyselinou přibližně na 25 % těla, tržné rány na hlavě a pohmoždění ruky. Komisař Služby kriminální policie a vyšetřování zahájil úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví.
30.06.2009
Po výbuchu vagónů s plynem přišlo ohnivé peklo
Tragické následky měla exploze železničních vagónů s kapalným plynem. Po výbuchu u italského města Viareggio na severu země zemřelo nejméně deset lidí, další desítky jsou zraněny. Před výbuchem vlaková souprava vykolejila.
07.03.2009
Při výbuchu v kotelně byla zraněna žena
Při požáru v kotelně vybuchla dvoukilogramová tlaková propanbutanová láhev. Další dvě propanbutanové lahve o hmotnosti 10 kilogramů se hasičům podařilo ze sklepa před ohněm vynést do bezpečí
12.12.2008 SVĚT SVARU
VÝBUCHEM K PREVENCI
V minulém vydání časopisu Svět Svaru se věnovali obecným definicím rizik, která vznikají při manipulaci s tlakovými láhvemi. Ve spolupráci s redakcí odborného časopisu pro hasiče a záchranářské sbory Hasičská a záchranářská ALARM revue připravili dva články publikované v tomto časopisu, které se věnovaly problematice likvidace požárů tlakových láhví s hořlavými a výbušnými plyny a také praktické zkoušce dopadů výbuchů tlakových láhví.
2 příspěvky, poslední 19.01.2012 02:46
11.11.2008
Při hašení avie explodovala tlaková láhev
Po požáru v motorovém prostoru Avie došlo k výbuchu acetylenové lahve.
17.7.2008 Petr Matěják  
Exploze úsměvně
Bulvární tisk by jistě použil titulek "Výbuch zničil svačinárnu". Fotografie z úsměvného případu opomenutí fyzikálních zákonů, leč i tento příběh mohl mít nebezpečnou dohru. V tomto případě výbuch zničil důležité zařízení pro obsluhu, došlo k destrukci zařízení, ale bez zranění. Řidič cisterny si chtěl pouze rozmrazit v mikrovlnné troubě rukavice, leč opomenul, že tyto jsou nasyceny kyslíkem.
30.6.2008
Tlaková láhev explodovala při lisování šrotu
Mezi železným šrotem byla bomba na propan butan, která při lisování vybuchla, těžce zranila 2 pracovníky - obsluhu lisu.
18.4.2008 Jan Prokop - CREAtive Services,s.r.o.  
Hledáme dodavatele technologie CNG
Hledám firmu, která na export zkonstruuje a vyrobí kontejnery pro přepravu CNG. Efektivní objem 16 / 30 m2 H2O, plnící tlak 200 bar, montáž do rámu o rozměrech standardního kontejneru ISO 20´/ 40´
16.4.2008 INFORMAČNÍ SERVIS GAS
Jak provádět běžné kontroly, periodické kontroly a revize zásobníků s LPG?
Předmětné ČSN EN používají odchylné názvosloví oproti ČSN 69 0012, která je národním normativním dokumentem a při řešení problematik provozu zásobníků na LPG je brána společně s předmětnými ČSN EN v potaz. Z těchto důvodů jsou v textu ČSN EN 12817 až 12820 uváděny po dohodě s ČÚBP a ČSNI vysvětlující poznámky.
30.11.2007 Rudolf Novák,  měsíčník PLYN 10/2007
TLAKOVÉ PLYNOJEMY
Snahy po zmenšení objemu plynojemů a jimi zastavěné plochy vedly konstruktéry k vyřešení uskladnění plynu pod vysokým tlakem. Z porovnání uskladnění stejného množství plynu v různých druzích plynojemů znázorněném na obr. 7 je zřejmé, že tlakový plynojem je v tomto směru nejvýhodnější.
2.8.2007 Alois Matěják, předseda ATZ  
Sjednocený postup autorizovaných osob
Je možné použít již dříve provozované tlakové zařízení (dále TZ), uvedené do provozu v době před platností PED podle tehdy platných předpisů v zemi provozovatele TZ, pro výrobu nového TZ podle PED?
30.7.2007 Ing. Mojžíš Pavel CSc.,  http://www.konstrukce.cz
Historie výstavby skladovacích zásobníků
Pro další vývoj v mnoha technických oborech i při hledání nových technických řešení je vždy poučné nahlédnout do historie. Oblast skladovacích nádrží, která je nosným výrobním programem firmy OKZ Holding, sice nepatří mezi typické příklady, kde lze v minulosti najít zapomenuté a nedoceněné technologie, ale je jistě dobré si ji alespoň uvědomit.
starší články >>>
Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright DEKRA CZ, a.s. 2005-2019, všechna práva vyhrazena.