[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
LIMITY TĚŽBY SE BLÍŽÍ
Datum: 5.6.2006
Autor: Mostecká uhelná a. s.
Hnědé uhlí je bez nadsázky strategickou energetickou surovinou pro Českou republiku i země Evropské unie. Zatímco zásoby ropy a zemního plynu jsou omezené na 40 až 50 let, zásoby uhlí přesahují horizont 100 let. Mohou tak pomoci pokrýt energetické potřeby státu v období přechodu od ropy a zemního plynu k jiným zdrojům energie a novým způsobům výroby elektrické energie.

Předností hnědého uhlí jako domácí suroviny je nejen nejvyšší cenová stabilita, ale také vysoká míra bezpečného zajištění dodávek elektřiny, s možností maximálně snížit závislost na dovozu primárních energetických zdrojů z tzv. rizikových teritorií. Naprosto chápu obavy lidí z obcí, kterých by se pokračující těžba mohla dotknout, ale na druhé straně je zřejmé, že kvalitní hnědé uhlí bude česká energetika potřebovat. Kvůli spotřebitelům elektrické energie, s ohledem na cenu jiných energetických zdrojů, kvůli ekonomickému rozvoji ČR, zaměstnanosti i udržení sociální stability nejen v Ústeckém kraji.

Vím, že postoj lidí z Horního Jiřetína a Černic je silně negativně ovlivněn zkušenostmi z minulých desetiletí, zvláště pak příkladem Libkovic. Ten už se ale nikdy nesmí opakovat a také nezopakuje, žádné direktivy, žádné paneláky, jako tomu bylo v případě postupu tehdejších těžebních subjektů státních podniků. Bez dohody s obyvateli dotčených obcí nemůžeme v těžbě pokračovat, ale pak se všemi důsledky a dopady na tisíce lidí nejen v regionu.

Proto věřím, že společně dokážeme najít vzájemně přijatelná řešení. A že to není nereálná představa, o tom svědčí řada příkladů ze zahraničí. Nalézt dohodu si přejeme i my.

Petr Kolman, výkonný ředitel Mostecké uhelné a. s. Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright DEKRA CZ, a.s. 2005-2019, všechna práva vyhrazena.