[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Dodávka kritického potrubí pro Elektrárnu Ledvice
Datum: 13.12.2008
Zdroj: http://www.protext.cz
V měsícipodepsali nejvyšší představitelé společností Škoda Praha Invest, s.r.o. a Modřanská potrubní, a.s. kontrakt na dodávky pro nový 660 MW zdroj v Elektrárně Ledvice. Jedná se o dodávku potrubních systémů pro část OB12 - Kritické potrubí v rozsahu projekt, výroba, dodávka, montáž a uvedení do provozu.

Celková hodnota zakázky přesahuje 1,2 mld. Kč, což je v historii společnosti Modřanská potrubní největší hodnota jednotlivého kontraktu. Celkový objem dodávek představuje téměř 1 650 tun a zahrnuje systémy přehřáté páry, přihřáté páry a vratné páry. Hmotné dodávky budou realizovány v roce 2010 a elektrárenský blok, jehož životnost bude čtyřicet let, má začít pracovat v komerčním provozu od 31. prosince 2012.

Dle vyjádření generálního ředitele společnosti Modřanská potrubní, a.s. Tomáše Medka má tato zakázka velký význam nejen po stránce objemové a finanční, ale zejména proto, že se jedná o první projekt, kdy bude při výstavbě elektrárenského bloku použita nová technologie a materiál. Po uvedení do provozu budou Ledvice nejmodernější elektrárnou nejen v České republice, ale i ve střední Evropě. Výroba elektřiny v novém bloku bude vysoce šetrná k životnímu prostředí a hrubá účinnost dosáhne zhruba 47 procent, což přinese snížení produkce oxidu uhličitého a ostatních emisí. Nový blok bude - jako první elektrárenské dílo tohoto typu v České republice - pracovat s nadkritickými parametry páry, které budou dosahovat 28 MPa a 600 oC u přehřáté páry a 4,95 MPa a 610 oC u přihřáté páry, což je možné pouze za použití zcela nových materiálů pro potrubní systémy. V tomto případě půjde i o první komerční využití materiálu P92 (X10CrWMoVNb9-2) v České republice. To si samozřejmě vyžádalo a ještě vyžádá investice do výzkumu a vývoje nových technologií a výrobních zařízení. Jak dále uvedl Tomáš Medek, budou například na ostré páře ohýbány a svařovány trubky s tloušťkou stěny 94 mm. Přípravy pro využití tohoto materiálu v Modřanské potrubní probíhají ve spolupráci s dalšími českými firmami a výzkumnými ústavy již od roku 2007. Dosud byly realizovány postupové zkoušky pro ohýbání a svařování menších dimenzí potrubí a v blízké době by měl být proces vývoje završen výsledky mechanických a životnostních zkoušek právě pro největší předpokládané tloušťky stěn.

Získání této významné zakázky znamená, že se společnost Modřanská potrubní zařazuje mezi několik málo světových potrubářských firem, které jsou schopné vyrobit a dodat potrubní systémy pro uvedené parametry. Tato zakázka bude sloužit jako významná reference pro získání dalších obdobných zakázek nejen v tuzemsku, ale především v zahraničí.

Kontakt:

Modřanská potrubní, a.s.
Ing. Petr Brožek
člen představenstva a ředitel segmentu Obchod
Komořanská 326/63, Praha 4
Tel.: +420 296 781 111
Fax: +420 244 403 118
E-mail: obchod@modrany.cz

Modřanská potrubní, a.s. je česká společnost, která poskytuje komplexní služby v oblasti potrubních systémů pro vysoké tlaky a teploty provozního média a v oblasti dodávek potrubních systémů pro jadernou energetiku. Kromě dodávek potrubních systémů zajišťuje i širokou škálu souvisejících služeb a výrobků.

Společnost je nejvýznamnějším českým výrobcem vysokotlakého spojovacího potrubí pro energetiku a jediným českým výrobcem potrubí pro primární okruhy jaderných elektráren. Zkušenosti získané za více než 60 let působení v oboru, pod původními názvy Modřanské strojírny a SIGMA Modřany zajišťují vysoký standard jakosti výrobků.

Od roku 2005 je Modřanská potrubní, a.s. členem česko-slovenského investičního holdingu CTY GROUP. Společnost zaměstnává 282 pracovníků a v roce 2007 dosáhla zisku 72 mil. Kč při tržbách 918 mil. Kč.


 Související

Související témata
Kotle vysoko a středotlaké
Potrubí

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1,5 (počet známek: 2) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright DEKRA CZ, a.s. 2005-2019, všechna práva vyhrazena.