[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Stát zaplatil obhajobu muži, který nerespektoval vyhlášku o čištění komínů a způsobil tím smrt
Datum: 10.8.2011
Zdroj: KOMINICKÝ VĚSTNÍK č.12
Novinář Patrik Biskup se v deníku Právo opakovaně věnoval tragickému příběhu s absurdní pointou - člověk, který nerespektoval vyhlášku o čištění komínů a způsobil tím smrt, ještě dostane peníze. Zajímavý případ stojí za naši pozornost.

Před čtyřmi lety přišla Soňa Rothová z Karlových varů o svého čtyřiadvacetiletého syna, který se udusil v pronajatém bytě kvůli špatně připojenému průtokovému ohřívači vody. Dodnes marně žádá po státu, aby jí uhradil alespoň náklady na pohřeb. Naopak odškodnění se dočkal majitel bytu, policista František Krejčí. Krejčího sice Krajský soud v Plzni zprostil obžaloby ze smrti mladíka, ale podle rozhodnutí Nejvyššíhosoudu (NS)v Brně to bylo v rozporu se zákonem a Krejčí měl být potrestán. Jeho rozhodnutí už ale nemělo vliv na zvrácení rozsudku, neboť zákon byl porušen ve prospěch obžalovaného a podle trestního řádu nelze v těchto případech vyvolat nový proces.

"Ministerstvo spravedlnosti přiznalo panu Krejčímu náhradu nákladů obhajoby v souvislosti s trestním řízením, a to s přihlédnutím k pravomocnému rozhodnutí odvolacího soudu, jímž byl žadatel zproštěn podané obžaloby a zproštění žaloby zakládá titul pro odškodnění žadatele. A proto ministerstvo nárok přiznává s výjimkou případů, kdy žadatel zavinil trestní stíhání sám, nebo pokud nepodal opravné prostředky, které podat měl," potvrdila Právu mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. O jakou částku se jednalo, ale neuvedla. "Ministerstvo nezveřejňuje podrobnosti o projednaných žádostech o odškodnění, protože respektuje privátní charakter žádostí," dodala Palečková. "Je to opravdu postavené na hlavu. Jájsem poškozená, po smrti syna se mi zbortil celý život, a nakonec peníze dostane člověk, který to všechno způsobil," říká se slzami v očích Soňa Rothová.

JEDEN SOUD POTRESTAL, DRUHÝ OSVOBODIL

Tragédie se stala v únoru 2007 v bytě, který si mladík tehdy od Krejčího pronajal. Osudný den se šel vykoupat do vany a zavřel za sebou v koupelně dveře. Po půl hodině ho našel bez známek života jeho spolubydlící. Podle znalců byl prvotní příčinou neštěstí nedostatek vzduchu, za nějž mohla výměna oken za plastová, a dále napojení ohřívače na kouřovod, který byl ve špatném technickém stavu. Ze tří obžalovaných byl pravomocně odsouzen jediný, a to revizní technik František Rubeš, který dostal dvouletý trest vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Krejčí s plynařem Miroslavem Schofem byli původně také potrestáni karlovarským okresním soudem, ale odvolací soud v Plzni toto rozhodnutí zrušil a obžaloby oba muže zprostil s tím, že byť jejich jednání formálně naplňovalo skutkovou podstatu trestného činu usmrcení z nedbalosti, nebylo společensky škodlivé natolik, aby u nich mohl být uplatněn trestní postih.

NEJVYŠŠí SOUD: ZANEDBANÉ POVINNOSTI

Podle Nejvyššíhosoudu, který postup odvolacího soudu přezkoumával z podnětu ministra spravedlnosti, ale Krejčí potrestán být měl. "Jako majitel nemovitosti byl povinen dbát na to, aby užívání v něm pronajatých bytů bylo pro nájemníky po všech stránkách bezpečné. Například z vyhlášky o čištění komínů mu vyplývala povinnost nechat šestkrát do roka zkontrolovat stav komínu, na který byl připojen průtokový ohřívač vody v bytě. To se ale nedělo," uvádí se v rozhodnutí NS, které má Právo k dispozici. Faktický osvobozující verdikt to však neovlivnilo. K novému řízení by došlo pouze za situace, kdy by byl zákon porušen v neprospěch obžalovaného.

o PRASKLÉM KOUŘOVODU VĚDĚL

Na prasklý kouřovod byl podle zjištění soudu Krejčí upozorněn ve zprávě o revizi plynového zařízení už v roce 2003. Nejvyšší dále poukazuje na to, že doslova mementem se měla pro Krejčího stát podobná událost s předchozí nájemnicí, která se v téže koupelně přiotrávila oxidem uhelnatým v důsledku nesprávné funkce plynového průtokového ohřívače vody. Matka otráveného mladíka už před rokem podala ke karlovarskému soudu žalobu na náhradu škody, ale dosud nebylo nařízeno ani jedno jednání. .Některé důkazy, které navrhuje žalobkyně, jsou obsaženy v trestním spise, který pořád někde putuje. Zatím jsem neměla možnost se do něho podívat," vysvětlila časovou prodlevu soudkyně Blanka Fábryová.

POCHYBENí SOUDU: NEPOTRESTAL POLICISTU ZA SMRT NÁJEMNíKA

Karlovarský policista František Krejčí a plynař Miroslav Schopf 10- ni v dubnu opouštěli jednací síň Krajské soudu v Plzni zproštěni obžaloby ze smrti 241etého mladíka, který zemřel v Krejčího bytě na následky otravy oxidem uhelnatým ze špatně připojeného průtokového ohřívače vody. Nejvyšší soud (NS)v Brně nyní rozhodl, že zbavení obou mužů trestní odpovědnosti bylo v rozporu se zákonem. Verdikt NS, který postup plzeňského soudu přezkoumával z podnětu ministra spravedlnosti, už ale nemůže mít vliv na zvrácení rozsudku, neboť zákon byl porušen ve prospěch obžalovaných a podle trestního řádu nelze v těchto případech vyvolat nový proces. Na druhou stranu pokud by byl zákon porušen v jejich neprospěch, musel by soud věc znovu projednat a rozhodnout. Čtyři roky stará tragédie se stala v únoru 2007 v bytě, který si mladík tehdy od Krejčího pronajal. Osudný den se šel vykoupat do vany a zavřel za sebou v koupelně dveře. Po půl hodině ale spolubydlící zjistil, že neteče teplá voda. Podíval se klíčovou dírkou a uviděl jen vyčnívají nohy z vany. Podle znalců byl prvotní příčinou neštěstí nedostatek vzduchu, za nějž mohla výměna oken za plastová, a dále napojení ohřívače na kouřovod. který byl ve špatném technickém stavu.

ODSOUDILI JEN REVIZNíHO TECHNIKA

Ze tří obžalovaných byl pravomocně odsouzen jediný, a to revizní technik František Rubeš, který dostal dvouletý trest vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Krejčí se Schofem byli původně také potrestání karlovarským okresním soudem ale odvolací soud v Plzni toto rozhodnutí zrušil a obžaloby oba muže zprostil s tím, že jejich jednání nebylo společensky škodlivé natolik, aby u nich mohl být uplatněn trestní postih. Soud Krejčímu uvěřil, že měl za to, že výměnou oken přívod vzduchu do místnosti nesníží. Průtokový ohřívač měnil proto, že se v bytě přiotrávila i předchozí nájemnice. "Toto řešení bylo špatné. Pochybil, když problém řešil výměnou oken. Ale choval se nikoliv neodpovědně," uvedl při loňské zdůvodnění rozsudku předseda odvolacího senátu Petr Poledne. Podle něho si Krejčí opatřil dozor specializované firmy, která se zaměřovala na bezpečnost provozu, a mohl jen těžko předvídat nedostatečný přívod vzduchu.

"To měl předvídat Rubeš jako dlouholetý profesionál. Ten měl za úkol kontrolu zařízení ze všech možných hledisek a měl se zabývat i odvodem spalin. V jeho případě je trestní odpovědnost dána," prohlásil soudce Poledne. Na adresu Schopfa, který ohřívač instaloval, Poledne uvedl, že se spolehl na revizního technika.

ODPOVĚDNOST PODLE NS NESL MAJITEL

Argumenty plzeňského soudu ale NS shodil ze stolu. "Obviněný Krejčí byl jako majitel nemovitosti povinen dbát na to, aby užívání v něm pronajatých bytů bylo pro nájemníky po všech stránkách bezpečné. Například z vyhlášky o čištění komínů mu vyplývala povinnost nechat šestkrát do roka zkontrolovat stav komínu, na který byl připojen průtokový ohřívač vody v bytě. To se ale nedě- 10," uvádí se v rozhodnutí NS, které má Právo k dispozici. Na prasklý kouřovod v předmětném bytě byl podle zjištění soudu Krejčí upozorněn ve zprávě o revizi plynového zařízení už v roce 2003. NS dále poukazuje na to, že doslova mementem se měla pro Krejčího stát podobná událost s předchozí nájemnicí, která se v téže koupelně přiotrávila oxidem uhelnatým v důsledku nesprávné funkce plynového průtokového ohřívače vody.

"Obviněný sicevzápětí nechal do zmíněné koupelny nainstalovat zcela nový ohřívač, ale ten byl bez jakékoliv podstatné změny nechal připojit na stále stejný nevyhovující kouřovod, a to právě dalším obviněným Schofem. Ten ačkoliv mu muselo být jako dlouholetému a zkušenému servisnímu technikovi plynových zařízení jasné, že bezchybná funkce průtokového ohřívače vody je kromě jiného podmíněna i dostatečným odtahem spalin, spokojil se s pouhým slovním ujištěním Krejčího, že má všechny revize v pořádku, aniž by si je nechal reálně předložit," píše ve verdiktu NS. Ten také konstatuje, že Krejčí provedl určité opatření směřující ke zvýšení bezpečnosti provozu jím vlastněné nemovitosti, ale to je podle jeho názoru poznamenáno značnou mírou formálnosti. Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 3 (počet známek: 2) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright DEKRA CZ, a.s. 2005-2019, všechna práva vyhrazena.