[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Co dělat, když lékař zakáže nosit OOPP?
Datum: 28.9.2011
Autor: Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina.
Zdroj: www.bozpinfo.cz
Zaměstnanec donesl potvrzení od lékaře, že mu nedoporučuje nosit uzavřenou obuv. V našem provozu, kde se často manipuluje s materiálem, mají předepsanou pracovní obuv, která je s ohledem na bezpečnost práce nutná. Jak se máme k zaměstnanci zachovat a postupovat? Mám obavy, aby z toho v letních měsících nevznikl nějaký nebezpečný precedenc.

Pokud lékař „nedoporučuje“ nosit uzavřenou obuv, neznamená to, že „zakazuje“ nosit uzavřenou obuv. Pokud tedy bude zaměstnanec trvat na tom, že nemůže na pracovišti nosit uzavřenou obuv, může požádat podle § 45 zákoníku práce zaměstnavatele o převedení na jinou práci, kde by nebyl omezován předepsanou pracovní obuví. Žádost doloží doporučením lékaře závodní preventivní péče, že není vhodné, aby dále konal dosavadní práci nebo pracoval na dosavadním pracovišti. Zaměstnavatel mu to umožní, jakmile to dovolí jeho provozní možnosti. Přitom musí dbát, aby práce i pracoviště, na které zaměstnance převádí, byly pro něho vhodné.

Pokud by nastala situace popsaná v § 41 odst. 1 písm. a) zákoníku práce, tedy že zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, pozbyl dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci, je zaměstnavatel povinen převést zaměstnance na jinou práci.

Protože povinnost nosit na pracovišti nebo při určené činnosti předepsanou pracovní obuv je zcela jistě uložena na základě vyhodnocení rizik, nelze na zaměstnavateli požadovat, aby od této povinnosti ustoupil a vystavil se tak riziku odpovědnosti za případný úraz zaměstnance.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 4 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright DEKRA CZ, a.s. 2005-2019, všechna práva vyhrazena.