[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
V Semtíně unikal nitrózní plyn kvůli havárii kotle v chemičce
Datum: 20.10.2011
Zdroj: http://tn.nova.cz
Chemickou havárii likvidovali hasiči v Semtíně na Pardubicku. Kvůli problémům dvou kotlů unikal do ovzduší nitrózní plyn.

V noci ohrožoval okolí Pardubic mrak plynu, který unikl z chemičky firmy Aliachem v Semtíně. Hasiči likvidaci mraku ukončili po půlnoci. Obyvatelům okolních obcí už žádné nebezpečí nehrozí. Hasiči mrak plynu zkrápěli a snažili se aby se nedostal mimo areál chemičky. Obyvatele okolních obcí varovali, aby nevětrali a nevycházeli ven. Ráno už žádné nebezpečí nehrozilo, a nemuseli dodržovat žádná opatření. Informovala o tom mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Havárie dvou kotlů

V chemičce došlo k havárii dvou kotlů a následné reakci kyseliny sírové, kyseliny dusičné a celulózy. Do ovzduší tak unikla směs nitrózních plynů a oxidu síry. "Hasiči plyn zkrápěli přes dvě hodiny a po půlnoci mrak zlikvidovali," dodala mluvčí.

Podle měření dispečerů chemičky přímo v areálu závodu na několika místech nebyla zjištěna nebezpečná koncentrace látek v ovzduší.

Mrak nitrózního plyu se přesunoval směrem na Lázně Bohdaneč. "Plyn zkrápíme a snažíme se jej dostat pod kontrolu," uvedl ve čtvrtek večer operační důstojník. "Obvoláváme starosty a zastupitele obcí, aby varovali občany," dodal důstojník s tím, že obyvatelé by si měli zavřít okna a nevycházet ven.

Nitrózní plyny vznikají při hoření celulózy, dráždí sliznici a po jejich nadýchání mohou způsobit otok plic.

U obdobného úniku plynu v této firmě zasahovali hasiči před rokem. "Zjednodušeně se dá říct, že unikající plyn vzniká poté, co se po havárii musí nechat látky vyhořet," popsal jeden z hasičů.


 Související

Související témata
Kotle vysoko a středotlaké
Nehody, úrazy, havárie

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 5 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright DEKRA CZ, a.s. 2005-2019, všechna práva vyhrazena.